صل الله علیک یا اباعبدالله صل الله علیک ورحمه الله و برکاته
...
همه از خیمه ها بیرون دویدند
ولــــــی سالار زینب را ندیدند
یکی گوید فَرَس بــابای ما کو؟
یکی گوید فرس مولای ما کو؟
ای اسب چــــــه شد برادر من
ای خـــــــــاک سیاه بر سر من
ای اسب عزیز و سروَرم کو؟
مـــــــــــرگم برسد برادرم کو؟
ای اسب تو بــــــی وفا نبودی
بــــــــــا ما تو جفا نمی نمودی
ای هُد هُد نامۀ یتــــــــــــیمان
داری چــــه خبر تو از سایمان
از خون که کاکُلت خضابست
از بهر چـــه دیده ات پر آبست
ای بسته زبان، غــم که داری
کز سینه فغــــــان همی برآری
دانم که فلک به مــن چها کرد
آخر که برادرم جــــــــــدا کرد
ای آه که خاک بر ســــــر من
فــــــــــــــــریاد بی برادرم من
 
 

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 14 آبان 1393  | 10:23 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 0

اگر بخواهیم وقایع کربلا را از پشت عینکی خشک تماشا کنیم، تاسوعا اهمیت خاصی ندارد زیرا عمده رخدادها مربوط به روز عاشورا است و از این رو جای این سوال وجود دارد که آیا این اهمیت که ما به تاسوعا می‌دهیم ریشه ای معقول دارد یا خیر. در اینجا می‌خواهیم قدری درباره تاسوعاء به لحاظ آماده سازی برای شهادت بیندیشیم و از آن درسی برای پیمودن تشرف برای امور بگیریم.

تاسوعا، روزی مشهور در کنار عاشورا

تاسوعاء به معنای روز نهم است و از نظر ظاهری و ادبی با روز عاشوراء که به معنای روز دهم است تناسب و هم نشینی دارد. این روز در میان ما شهرتی مانند عاشورا دارد و ما هر دوی این دو روز را به شکل ویژه حرمت می‌نهیم؛ اما سابقه بزرگداشت و توجه به این روز به دوران بسیار قدیم باز می‌گردد.


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 14 آبان 1393  | 12:30 ق.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 3

ماه محرم ماه غم و اندوه دوستداران اهل بیت پیامبر و علی علیهم السلام است. ماهی که از محرم سال 61 هجری قمری تا هم اکنون خیل عاشقان به خاندان مطهر رسول الله صلی الله علیه و آله را عزادار کرده است. مصیبتی که بزرگی آن قابل وصف نیست! و چه مصیبتی از این بالاتر که فرزند امام علی علیه السلام که جانشین و برادر و داماد و خلیفه پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله بود یعنی امام حسین علیه السلام را کمتر از پنجاه سال از رحلت نبی خدا صلی الله علیه و آله به مسلخ ببرند؛ آن هم کسانی که خود را از امت رسول خدا صلی الله علیه و آله می دانستند! به تعبیر امام الساجدین علیه السلام: أَمْسَتِ الْعَرَبُ تَفْتَخِرُ عَلَى الْعَجَمِ بِأَنَّ مُحَمَّداً مِنْهَا وَ أَمْسَتْ قُرَیْشٌ تَفْتَخِرُ عَلَى الْعَرَبِ بِأَنَّ مُحَمَّداً مِنْهَا وَ أَمْسَى آلُ مُحَمَّدٍ مَخْذُولِینَ مَقْهُورِینَ‏ مَقْبُورِینَ.(1)این است که عزای برای امام حسین بن علی علیهما السلام تمامی ندارد. که رسول اعظم صلی الله علیه و آله فرمودند(2): إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِی‏ قُلُوبِ‏ الْمُۆْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَدا.(3)

کربلا تنها یک حادثه نیست بلکه یک واقعه است که انسانهای بسیاری در طول چهارده قرن در این مکتب تربیت شده اند. چه بسیار انسانهایی که با حضور در مجالس محرم جهت زندگی خود را عوض کرده اند.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 08:20 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 2

عزادارى و سوگوارى بر مظلومیت خاندان پیامبر عظیم الشأن اسلام علیهم السّلام بسیار دیرینه است و سابقه اى به درازاى تاریخ بشر دارد. فرشتگان و كرّوبیان و جنّ و انس بر مظلومیّت «آل اللّه» گریسته و مجالس عزا و گریه برپا كرده اند. حتى انبیاى گذشته هم اشكى ریزان و دلى سوزان و توسّل و توجّهى به خاندان عصمت و اسوه هاى شهادت داشته اند.(1)منابع تاریخى اعم از شیعه و سنی به وضوح این نكته را بیان نموده اند كه در تاریخ باشکوه اسلام نیز پیامبر خاتم صلّى اللّه علیه و آله نخستین فردى بود كه از شهادت فرزندش حسین بن على علیهماالسلام خبر داد و براى مظلومیت وى اشك ریخت. چنانکه فرمود:«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُۆمنینَ لاتَبْرَدُ اَبَداً ؛ براى شهادت حسین، حرارت و گرمایى در دلهاى مۆمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى شود».(2)همچنین بنابر گواهى نخستین اسناد مكتوب عاشورا، عزادارى اهل سنت و شیعیان همزمان و پس از حادثه عاشورا به وقوع پیوست. طبرى داستان عبور خاندان امام حسین علیه السلام توسط لشكریان یزید از مسیر قتلگاه و ذكر مصیبت آن مظلوم شهید را كه توسط خواهرش زینب کبری علیهاالسلام هنگام دیدن پیكر غرقه به خون و بى سر برادر بر زبان جاری شده، یادآور گردیده است.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 08:17 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 0

بهترین راه برای شناخت علل و چرایی و فلسفه قیام حضرت امام حسین (ع) را باید در کلام و سخنان خود آن حضرت جست. ایشان به اشکال گوناگون، شخصیت خود را تعریف کرده و در عبارات و سخنان متعدد، به فلسفه قیام خویش اشاره کرده است.شناخت فلسفه و چرایی قیام امام حسین (ع)، نقش تعیین کننده‌ای در بقای نهضت کربلا دارد؛ زیرا پاسخ به این چرایی است که حرکت مردم را در طول تاریخ شکل داده و امام حسین (ع) را به عنوان سرمشق حرکت‌های مردمی علیه ظلم ظالمان و به ویژه علیه حکومت‌های دینی طاغوتی تبدیل کرده که مدعی مشروعیت دینی بودند و برای خودشان حریم و دژی از ساحت قداست دینی ساخته بودند. بنابر این، شناخت فلسفه و چرایی قیام می‌تواند به بقا، استمرار و تداوم قیام حسینی کمک کند. نویسنده در این مطلب با مراجعه به آموزه‌ها و سخنان امام حسین (ع)، بر آن است تا فلسفه و چرایی قیام را تبیین کند.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 08:08 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 0

با الگو قرار دادن زنان حماسه‌ساز عاشورای 61 هجری، سخن خود را برای تأثیر و نفوذ بیشتر؛ چگونه به دیگران منتقل کنیم؟

طبق مستندات تاریخی، حضرت زینب (س) تلاش‌های وصف‌ناپذیری کرد که اگر آن‌ها را انجام نمی‌داد، شاید امروز نام و فرهنگی از واقعه عاشورا بر زبان‌ها نبود و پیام نهضت در کربلا همراه با بدن‌های مطهر شهدا در همان جا مدفون می‌شد. این بانوی بزرگوار با فعالیت‌های همراه با سیاست خود، به خوبی از عهده وظیفه خبررسانی و انتقال مفاهیم و اهداف والای واقعه عاشورا برآمد.شاخص‌های اصلی این موفقیت در انتقال اهداف این قیام توسط کاروان اسرای اهل بیت (ع)، می‌تواند الگوی مناسبی برای تمامی فعالین فرهنگی و مبلغان شیعی در بسط و توسعه فرهنگی دینی به خصوص فرهنگ عفاف و حجاب باشد. این شاخص‌ها عبارتند از:

واقع‌گویی و صداقت

بیان واقعیت از ویژگی‌هایی است که در فرهنگ اسلامی به ویژه قرآن کریم، بر رعایت آن تأکید شده است. این ویژگی، در خبررسانی واقعه کربلا به خوبی مشهود است. زینب کبری (س) به عنوان پیام‌آور در خطبه خود در مجلس ابن زیاد، بر صداقت خود چنین تأکید کرد: «…ای پسر زیاد! رسوا نمی‌شود، مگر فاسق؛ و دروغ نمی‌گوید، مگر فاجر! و آن چیزی است که ما از آن به دوریم…». صداقت حضرت در پیام‌رسانی واقعه عاشورا، سبب جلب اعتماد مخاطبان و عبرت‌آموزی مردم شد.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 08:02 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 0

بسیاری از علاقه مندان به مباحث عاشورا در پی یک منبع جامع و کامل و در عین حال مستند و قابل اعتماد درباره‌ حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌ السلام و قیام جاودانه او هستند. دوره دو جلدی «تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهداء علیه السلام» پژوهشی در قلمرو تاریخ قیام عاشوراست که با تلاش گروهی از تاریخ ‌پژوهان موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) زیر نظر حجت ‌الاسلام استاد مهدی پیشوایی تالیف شده است. هدف اصلی این کتاب ارائه گزارش جامع و مستند از تاریخ قیام عاشورا برای پویندگان علمی کشور به ویژه طلاب و خطبا است.

شیوه نگارش

در این کتاب روش و سنت شیخ عباس قمی پیش گرفته شده و‌‌ همان طور که ایشان با تالیف مفاتیح الجنان بدیلی برای کتاب‌های زیارتی نامعتبر آن زمان نوشتند، این کتاب نیز همین گونه است و مقاتل مختلف را بررسی کرده و مطالب نامعتبر و جعلی را با تحقیق و استدلال حذف کرده است. در این مقتل تنها از منابع موجود تا پیش از قرن هفتم استفاده شده است؛ زیرا با بررسی های انجام شده از سوی محققان، در موضوع قیام سیدالشهدا علیه السلام تنها گزارش های منابعی که تا قرن هفتم به نگارش درآمده اند، قابل اتکا و اعتمادند و منابع پس از آن، گزارش های چندان معتبری را شامل نمی شوند.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 07:57 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 0

در شب و روز عاشورا جلوه هایی از عشق و ارادت بین امام عاشورا و اصحاب امام عاشورایی او بروز کرده است. ماجرای برداشتن بیعت توسط امام حسین علیه السلام و پافشاری اصحاب بر استقامت و رها نکردن ایشان، مناجات شب عاشورای امام و یاران، سلحشوری ‌ها و رجزهای یاران در میدان جنگ و... را می توان در این واقعه دید. یکی از این صحنه ها، منظره حضور سیدالشهدا علیه السلام بر بالین شهدا و دعا برای آنان در زمان شهادتشان است.

در تاریخ تنی چند از شهدا نام برده شده ‌اند که امام بر بالین آنان حاضر شده، برایشان دعا کرد. از این افراد حضرت علی اکبر، حضرت عباس، و حضرت قاسم علیهم السلام از بنی ‌هاشم بوده، جلالت شأنشان بر کسی پوشیده نیست. اما مسلم بن عوسجه، زهیر بن قین و جون بن حوى سه تن از غیر خاندان نبوت اند که امام هنگام شهادتشان بر بالای سرشان حاضر شده، برایشان دعا کرده است.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 13 آبان 1393  | 07:54 ب.ظ | نویسنده : محمد معزی زاده | نظرات 1
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 12 :: < 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید